Felsökning
Ingen bild
Strömindikatorn tänds inte
- Är kabeln ordentligt ansluten till USB-C-anslutningen (strömkälla:
) (vid strömförsörjning via den medföljande nätadaptern)?
- Är kabeln ordentligt ansluten till USB-C-anslutningen (uppströms:
) (vid strömförsörjning från en dator)? Även om kabeln är korrekt ansluten kanske skärmen inte får ström eller så kanske strömmen tar slut, beroende på datorns specifikationer. Använd i sådana fall nätadaptern som medföljer skärmen.
- Öka ”Lysdioder” i inställningsmenyn (se Lysdioder).
- Tryck på
.
Strömindikatorn lyser vitt
- Öka ”Ljusstyrka”, ”Kontrast” eller ”Färgdynamik” i inställningsmenyn (se Färg).
Strömindikatorn lyser orange
- På inställningsmenyn ställer du in ”Kompatibilitetsläge” på ”På” (se Avancerade inställn.–Kompatibilitetsläge).
- Flytta muspekaren eller tryck på en tangent på tangentbordet.
- Kontrollera att datorn är påslagen.
Meddelandet ”Ingen signal” visas på skärmen
Exempel:
- Meddelandet som visas ovan kan visas på grund av att vissa datorer inte matar ut signalen direkt efter påslagning.
- Kontrollera att datorn är påslagen.
- Kontrollera att signalkabeln är korrekt ansluten.
- Koppla bort alla kablar som är anslutna till skärmen och kontrollera att strömlampan är släckt. Anslut sedan kabeln igen och försök slå på skärmen.
Meddelandet ”Signalfel” visas på skärmen
Exempel:
- Kontrollera om datorn är konfigurerad för skärmens krav på upplösning och vertikal skanningsfrekvens (se Kompatibla upplösningar).
- Starta om datorn.
- Välj en passande inställning med grafikkortets programvara. Hänvisa till grafikkortets användarmanual för ytterligare information.
Meddelandet ”DP Ej understödd” visas på skärmen
Exempel:
- Kontrollera om den anslutna kabeln är en signalkabel som rekommenderas av oss.
- Kontrollera om USB-C på den anslutna enheten har stöd för videosignalutgång (alternativt DisplayPort-läge). Kontakta tillverkaren av enheten om du vill ha mer information.
Bildproblem
Skärmen är för ljus eller för mörk
- Justera ”Ljusstyrka” eller ”Kontrast” i inställningsmenyn för att justera den (se Färg). (LCD-skärmens bakgrundsbelysning har en begränsad livslängd. Kontakta EIZO:s återförsäljare om skärmen blir mörk eller börjar flimra.)
- Om skärmen är för ljus kan du prova att ändra inställningen för ”Auto EcoView” till ”På”. Skärmen känner av ljusstyrkan i omgivningen för att justera skärmens ljusstyrka automatiskt (se Auto EcoView).
Ljusstyrkan förändras av sig själv
- Försök att ställa in ”Auto EcoView” på ”Av” (se Auto EcoView).
- Försök att ställa in ”EcoView Optimizer 2” på ”Av” (se EcoView Optimizer 2).
Tecken och bilder är suddiga
- Kontrollera om datorn är konfigurerad för skärmens krav på upplösning och vertikal skanningsfrekvens (se Kompatibla upplösningar). Information om hur du ändrar datorinställningarna finns på vår webbplats (www.eizoglobal.com ).
- Prova att ställa in förstoringen av skärmen på operativsystemet till ”100 %”. Om du använder flera skärmar kan du prova att ställa in förstoringen till 100 % på alla skärmar.
Efterbilder visas
- Detta är vanligt på LCD-paneler. Vi rekommenderar att du inte använder skärmen för att visa fasta bilder under längre tidsperioder.
- Använd skärmsläckaren eller energisparfunktionen på datorn om du ska visa samma bild under en lång tid.
- En efterbild kan dyka upp även när en kort tid har gått, beroende på den visade bilden. Åtgärda detta genom att ändra bilden eller stäng av strömmen i flera timmar.
- Kontrollera att signalen inte matas ut som en sammanflätad signal.
Gröna/röda/blå/vita/mörka bildpunkter finns kvar på skärmen
- Detta beror på LCD-panelens egenskaper och inte på något fel.
Störningsmönster eller tryckmärken finns kvar på LCD-panelen
- Lämna skärmen med en vit eller svart skärm. Symptomet kan eventuellt försvinna.
Brus visas på skärmen
- På inställningsmenyn kan du prova att ställa in ”Overdrive” på ”Av” (se Avancerade inställn.–Overdrive).
- När HDCP-systemsignaler matas in visas kanske inte normala bilder omedelbart.
Placeringen av fönster och ikoner ändras när skärmen stängs av/slås på eller vid återställning från energisparläget
- På inställningsmenyn ställer du in ”Kompatibilitetsläge” på ”På” (se Avancerade inställn.–Kompatibilitetsläge).
Färgen som visas på skärmen är inte korrekt
- Prova att ändra inställningen ”Format för ingångsfärg” i inställningsmenyn (se Format för ingångsfärg).
Bilder visas inte över hela området på skärmen
- Prova att ändra inställningen ”Bildexpansion” i inställningsmenyn (se Bildexpansion).
- Kontrollera om inställningarna för datorns upplösning överensstämmer med upplösningen för skärmen.
Andra problem
Inställningsmenyn visas inte
- Kontrollera om funktionsreglagets låsfunktion är aktiverad (se Låsa funktionsreglagen).
Det går inte att välja alternativ på inställningsmenyn
- Alternativ som visas med grå text kan inte ändras.
- ”Färg”-alternativ kan inte ändras i vissa färginställningar. Om du ställer in färginställningen på ”User1” eller ”User2” kan du ändra alla alternativ (se Färg).
Ingen ljudutgång
- Den här produkten har inga högtalare.
USB-kringutrustning som är ansluten till skärmen fungerar inte
- Sker strömtillförseln via den medföljande nätadaptern? Kringutrustning som är ansluten till USB nedströms fungerar inte om datorn får ström utan att nätadaptern används.
- Kontrollera om kringutrustningen är korrekt ansluten till USB-nedströmsporten på skärmen.
- Prova att använda en annan USB-port på datorn.
- Kontrollera om enhetsdrivrutinerna för kringutrustningen är aktuella.
- Starta om datorn. Koppla bort alla kablar som är anslutna till skärmen och kontrollera att strömlampan är släckt. Anslut sedan kabeln igen och försök slå på skärmen.
- När ”Kompatibilitetsläge” är inställt på ”Av” och strömmen till skärmen är avstängd fungerar inte enheter som är anslutna till USB-nedströmsporten. Ställ in ”Kompatibilitetsläge” på ”På” (se Avancerade inställn.–Kompatibilitetsläge).
- Om kringutrustningen fungerar korrekt när den är direkt ansluten till datorn kontaktar du din lokala EIZO-representant.
- Beroende på vilken USB-värdstyrenhet du använder kanske den anslutna USB-enheten inte känns igen som den ska. Uppdatera till den senaste USB-drivrutinen som tillhandahålls av tillverkaren.
- Om du använder en Windows-dator ska du kontrollera USB-relaterade inställningar i BIOS (UEFI). (Se datorns handbok för mer information.)
- Kontrollera om datorns operativsystem är uppdaterat.
- Om du använder macOS Ventura (13) väljer du ”Tillåt” i meddelandefönstret ”Tillåt tillbehör att ansluta?” som visas när du ansluter via USB.
Strömindikatorn blinkar orange och vitt
- Kontrollera anslutningen för och skicket av den USB-kringutrustning som är ansluten till skärmen.
- Kontrollera om den ström som krävs för USB-kringutrustning som är ansluten till skärmen inte överskrider den ström som kan matas från skärmens USB-port.
- Om skärmen är ansluten till en bärbar dator med en USB-C-kabel ansluter du en nätadapter till den bärbara datorn.
Även när du använder en mus eller ett tangentbord som är anslutna till USB-nedströmsporten på skärmen återgår datorn inte från viloläge
- På inställningsmenyn ställer du in ”Kompatibilitetsläge” på ”På” (se Avancerade inställn.–Kompatibilitetsläge).
Skärmen ger ingen ström (USB Power Delivery) till datorn
- Kontrollera om datorn har specifikationerna för att fungera med en strömtillförsel på 60 W.
- Använd följande USB-kablar för en strömtillförsel på 60 W:
- CC150SS81G-5A (medföljer)
Meddelandet ”Om du ändrar den här inställningen kan det öka strömförbrukningen.” visas på skärmen
Exempel:
Detta är ett meddelande som endast kommer att visas under den första installationen när du använder en funktion som potentiellt kan öka strömförbrukningen. Välj ”OK” för att gå vidare till nästa steg.
När ström matas från skärmen till datorn (USB Power Delivery) visas en varning om ”långsam laddningskabel” på datorn
- Denna varning kan visas på grund av strömtillförselspecifikationerna för skärmen och för datorn (det är inte ett kabelproblem). Även om denna varning visas så matas ström ändå från skärmen till datorn.